Zatepliť alebo nezatepliť? Aké sú výhody a nevýhody zatepľovania bytových a nebytových priestorov?

Stavba alebo kúpa domu či iných nebytových priestorov je dôležitým životným krokom. Na jednej strane je to veľká investícia a zároveň aj obrovský záväzok. Treba urobiť množstvo rozhodnutí a jedným z nich je aj zváženie zatepľovania. Zatepľovanie je vymoženosť, ktorej zmyslom je výrazná úspora na kúrení so zachovaním tepelného efektu. Okrem toho ma zatepľenie budov aj ďalšie výhody.

Prečo by ste ho mali zvážiť a aké materiály je možné použiť?

Výhody zatepľovania

Nižšie náklady na vykurovanie

Viete o tom, že nezateplená budova môže stratiť až o 35 % viac tepla? A keďže sú ceny za kúrenie čím ďalej tým vyššie, investícia do kvalitného zateplenia budovy sa vám oplatí a v budúcnosti vráti prostredníctvom ušetrených nákladov.

Zníženie hluku

Izolačné steny tiež znižujú hluk. Izolátory medzi stenami pôsobia ako absorbéry na zníženie hluku nielen od susedov, ale aj z vonkajšieho prostredia.

Vyššia kvalita bývania

Vhodne zvolený zatepľovací systém podporuje nielen zdravú klímu, ale zvyšuje aj kvalitu bývania. Pri zatepľovaní nedochádza k prechladnutiu stien a v miestnosti sa tak dlhodobo udržiava príjemná teplota. Počas leta slúži zateplenie ako ochrana pred prehriatím stien.

Prevencia voči presušovaniu vzduchu

Vzduch má tendenciu sa presušovať, čo môže negatívne ovplyvniť dýchacie cesty. Keďže telo potrebuje získavať vlhkosť dýchaním, zateplenie zohráva dôležitú úlohu práve pri prevencií voči suchému vzduchu.

Tip: Vyberte si vhodnú čističku vzduchu.

Ochrana pred poškodením

Okrem vlhkosti pôsobí na fasádu aj slnko, ktoré ohrieva fasádu. Takéto nahromadené teplo zvyšuje napätie v konštrukcii a postupom času sa môžu vytvoriť na stenách praskliny. Kvalitne urobené zatepľovacie systémy obmedzujú toto pnutie a chránia budovu pred vznikom prasklín a poškodením stien.

Priateľské k životnému prostrediu

Znížením tepelných strát izolácia stien znižuje aj emisie do životného prostredia, elimináciou používania ohrievačov a klimatizácie, čím sa znižuje spotreba elektrickej energie, ktorú elektrárne vyrábajú.

Prečítajte si: Čo by ste mali vedieť o alternatívnom bývaní.

Dodatočným zateplením okrem iného:

● obmedzíte zatekaniu v stykoch obvodových stien a pri oknách

● zvýšite odolnosť budovy voči poveternostným vplyvom a predĺžite tak životnosť budovy aj o niekoľko rokov

● vytvoríte nový vzhľad budovy

Nevýhody zatepľovania

Náklady na izoláciu

Nielenže sa ceny za materiál podstatne líšia, pri aplikácií je potrebné zvážiť aj financie za prácu a za potrebné nástroje, ak si zatepľujete svojpomocne.

Tip: Viete ako na zateplenie s odvetranou fasádou?

Nesprávne zateplenie

Ďalšou nevýhodou je fakt, že množstvo firiem aplikuje zateplenie ihneď po dokončení stien. Pri nesprávnom zateplení začne v murive kondenzovať vlhkosť, čo má za následok tvorbu plesní. Preto nechajte steny dostatočne preschnúť.

Nekvalitná práca

Najať si neskúsených inštalatérov, ktorí budú vykonávať nekvalitnú prácu a budú používať nevhodné materiály vás môže v budúcnosti stáť množstvo času aj peňazí. Snažte sa vyhľadať firmy s dobrými referenciami, alebo si nechajte poradiť od vašich blízkych.

Tip: Viete, ako vyčistiť pomaľované steny?

Možné zdravotné riziká

I keď dnes je už väčšina používaných materiálov neškodných, niektoré materiály používané na izoláciu, môžu stále predstavovať zdravotné riziká. Medzi tie patria napríklad rôzne alergie, kožné problémy či podráždenia očí a dýchacích ciest.

Materiály na zatepľovanie

Na výber je niekoľko typov izolačných materiálov, ktoré sa najbežnejšie používajú pri zateplovani. Zvážte rôzne materiály, keď sa budete rozhodovat’ aký typ tepelnej izolácie by ste mali zvoliť vo svojej domácnosti, na pracovisku či iných nebytových priestoroch.

Polystyrén

Najčastejšie používaným materiálom na zatepľovanie sa používa špeciálny druh polystyrénu, ktorý je vyrobený z ropy. Obľube sa teší najmä vďaka nízkej objemovej hmotnosti, jednoduchej inštalácií a opracovateľnosti a je finančne dostupný. Často sa stretnete s epoxidovým polystyrénom (EPS) a extrudovaným (XPS).

Polyuretán

Polyuretán je jeden z najlepších tepelnoizolačných materiálov. I keď sa v stavebníctve používa len výnimočne. Využiť ho môžete najmä pri zatepľovaní striech, stien a všade tam, kde izolácia nie je chránená proti vlhkosti.

Tip: Viete, čo je lepšie pre auto? Zateplená garáž, prístrešok alebo parkovanie pod holým nebom?

Minerálna vlna

Minerálnu vlnu sa rozdeľuje do dvoch kategórií.

● Sklenú minerálnu vlnu, ktorá sa vyrába z kremíka a drveného skla. Je paropriepustná, teda nedrží vlhkosť v miestnosti sa vďaka tomu nevytvárajú plesne. Okrem toho je mäkká, elastická a dodáva v zrolovanom stave.

● Kamenná minerálna vlna, sa v porovnaní so sklenou vlnou, odlišuje vo výrobnom základe, ktorým je čadič.

Tepelnoizolačná omietka

Tento materiál je na trhu pomerne nový. Omietky ponúkajú mnoho výhod - sú trvácne, prepúšťajú vodné pary, skvele odvádzajú vlhkosť, sú odolné voči plesniam, hubám a iným škodcom a aplikujú sa priamo na múry. Sú predovšetkým určené na fasádne izolácie.

Okrem spomenutých materiálov, existujú aj prírodné materiály pre zaplatenie, ktoré sa tešia čoraz väčšej popularite. Ako je:

Drevo

Najznámejším materiálom je drevo, ktoré sa často používa nielen pri zariaďovaní domácností, ale aj v stavebníctve. Drevo je udržateľné, ľahko znovu použiteľné a ponúka skvelú tepelnú izoláciu ako aj ochranu proti hluku.

Hlina

Hlina sa používa vo forme nepálených tehál alebo, ako omietka a slúži ako nosná konštrukcia. Je odolná voči ohňu, absorbuje vlhkosť, pohlcuje škodlivé látky a dokáže tlmiť hluk.

Ovčia vlna

Ďalšou skvelou alternatívou je ovčia vlna, ktorá sa používa čoraz častejšie. Ovčia vlna je zdravý, prírodný a veľmi hodnotný materiál. Pomocou nej je možné v budove vytvoriť príjemný chlad v lete a zdravé teplo v zime. Ovčia vlna sa používa najmä pri izolácií stien, stropov, striech a podláh a na fasády.

Slama

Ďalšou prírodnou možnosťou je slama, ktorá sa dodáva v podobe slamených balov. Slamené balíky sa používajú ako výplňový materiál, neprepúšťajú vzduch ani vlhkosť. Umiestnuju sa do stien, do podkrovia a do stropov.

Konope

Využitie tejto poľnohospodárskej plodiny je rôznorodé. Je možné ju použiť v rámci striech, stien, fasád a priečok v interiéri.

Korok

Korkové dosky sa využívajú na zateplenie fasád, základov, striech, podláh, stien, priečok a stropov, zlepšuje klímu v domácnosti a sú vhodné aj pre alergikov, pretože neabsorbujú prach.

Celulóza

Výroba celulózovej izolácie je závislá od recyklácie novinového papiera a konečným výrobkom je tzv. fúkaná celulóza, ktorá má výborné tepelnoizolačné vlastnosti. Používa sa na zateplenie priestorov pri rekonštrukciách, ale aj novostavbách.

Záver

Zateplenie a kvalitná izolácia ponúka množstvo výhod. Udržiavanie tepla v budove je dôležité nielen pre pohodlie, ale aj pre nižšie účty za energiu. Majitelia domov a budov by preto mali určite zvážiť izoláciu bytových aj nebytových priestorov. A poľnohospodári by mali myslieť na zateplenie stajní, búd a iných objektov pre zvieratá.


Dominika Blchová
Obrázky: Pixabay, Pixabay a Pixabay