Vzhľadom k tomu, že administrácia tejto novinky je komplikovaná pre podnikateľov ale aj pre finančnú správu, prinášame niekoľko informácií aj na túto tému..
Kontrolný výkaz DPH bol zavedený od 1. januára 2014 ako jeden z nástrojov boja proti daňovým podvodom. Táto povinnosť sa vzťahuje na platiteľov DPH, teda osoby registrované pre DPH v zmysle § 4, § 4a, § 5 alebo § 6 zákona o DPH (nevzťahuje sa na osoby registrované pre DPH podľa § 7 alebo § 7a zákona o DPH).
Platiteľ DPH nie je povinný podať kontrolný výkaz, ak:
- nie je povinný podať daňové priznanie (napr. ak zahraničnej osobe registrovanej pre DPH podľa § 5 alebo § 6 zákona o DPH nevznikne povinnosť podať daňové priznanie),
- podáva nulové daňové priznanie,
- uvádza v daňovom priznaní len údaje o dodaní tovaru oslobodeného od dane podľa § 43 alebo § 47 alebo údaje o dodaní tovaru podľa § 45 zákona o DPH a súčasne v ktorom neuvádza údaje o odpočítaní dane alebo uvádza len odpočítanie dane pri dovoze tovaru do tuzemska (napr. ak platiteľ DPH dodá tovar do iného členského štátu s oslobodením od dane podľa § 43 zákona o DPH a uplatňuje len odpočítanie dane pri dovoze tovaru z tretieho štátu do tuzemska).
Kontrolný výkaz sa podáva elektronicky za každé zdaňovacie obdobie platiteľa DPH (kalendárny mesiac alebo kalendárny štvrťrok) spolu s daňovým priznaním, do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia. Finančná správa odporúča podnikateľom, aby najskôr poslali kontrolný výkaz DPH a až následne daňové priznanie na DPH.
Za nevyplnenie, neposlanie alebo nesprávne vyplnenie výkazu hrozia podnikateľom pokuty až do výšky 10 000 eur. Zo začiatku majú podnikatelia obavy najmä z nepresností vo výkazoch. Ministerstvo financií však tvrdí, že daňové úrady budú v prvých mesiacoch udeľovať miernejšie sankcie (najmä pri neúmyselných pochybeniach).
Kompletné podrobné informácie k výkazu DPH nájdete na webovej stránke Finančnej správy SR.
ao