Zmeny 2013: Pracovné právo

Legislatívnych zmien týkajúcich sa podnikateľov je v tomto roku viac než dosť. Ich základný prehľad sme vám priniesli na konci minulého roka. Postupne budeme zverejňovať najdôležitejšie podrobnosti. Dnes sa zameriame na pracovné právo.


Pracovný pomer na dobu určitú, skúšobná doba a ukončenie pracovného pomeru

Na dobu určitú sa bude dať pracovať iba dva roky. Takýto pracovný pomer bude možno uzavrieť s rovnakým zamestnancom len dvakrát za sebou. Zamestnávateľ sa už nebude môcť so zamestnancom dohodnúť na predĺžení skúšobnej doby. Ak vo firme odpracuje aspoň dva roky, bude mať prepustený zamestnanec nárok na výpovednú lehotu aj odstupné, pričom výška odstupného, resp. počet platov sa bude zvyšovať s počtom odpracovaných rokov (pri 20 rokoch a viac to budú štyri zárobky). V prípade neplatnej výpovede si bude môcť zamestnanec nárokovať náhradu mzdy namiesto 9 mesiacov až za 36 mesiacov.


Nová definícia závislej práce

Definícia závislej práce sa mení nasledovne: „Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu”. Dochádza teda k sprísneniu v podobe redukcie definičných znakov.


Nové práva pre dohodárov

Okrem nových nákladov na tento typ pracovníkov (budeme o nich písať v jednom z nasledujúcich článkov) pre firmy vznikne dohodárom aj nárok na minimálnu hodinovú mzdu, na voľno pre návštevu lekára, príplatky za nadčasy a prácu v noci a budú tiež chránení pred neplatnou výpoveďou a mať možnosť ospravedlnenia zo zdravotných dôvodov. Dohoda o brigádnickej práci študenta sa bude dať uzavrieť iba s pracovníkmi, ktorí neodvŕšili 26 rokov, pričom týždenný rozsah takejto práce sa obmedzí na 20 hodín.


Pracovný čas a dovolenka

Ako práca v noci je definovaný jej výkon medzi 22. hodinou večernou a 6. hodinou rannou. Prácu nadčas možno nariadiť iba v prípade prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem. V rámci kalendárneho roka možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín (presne špecifikovanou výnimkou sú zdravotnícki pracovníci). Zamestnávateľ preplatí prácu nadčas do štyroch mesiacov v prípade, ak sa so zamestnancom nedohodne na čerpaní náhradného voľna. Nové znenie zákona umožňuje zamestnancovi určenie času dovolenky v prípade, že tento nebol určený zamestnávateľom do 30. júna nasledujúceho kalendárneho roka a to písomným oznámením najmenej 30 dní vopred. Zmeny v oblasti pracovného času sa týkajú aj nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času (pozri ďalej).


Kolektívne práva zamestnancov

Okrem nároku na voľno a mzdu pre výkon odborárskych funkcií je najväčším zásahom to, že odbori nebudú musieť preukazovať reprezentatívnosť, teda, že zastupujú najmenej 30% zamestnancov podniku. Formou kolektívnych zmlúv sa už nebudú dať zjemňovať opatrenia Zákonníka práce. Zástupcovia zamestnancov budú po novom schvaľovať aj flexikontá.


Nová výška minimálnej mzdy

Suma minimálnej mzdy na rok 2013 bola stanovená na 337,70 eur za mesiac pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou a na 1,941 eur za každú hodinu odpracovanú zamestnancom.



ek, mk, ao