Začiatok predošlého roka mohol pre mnohých podnikateľov vyzerať priaznivo. Všetko sa však zmenilo s príchodom marca. Práve počas jeho prvých dní sa u nás potvrdil prvý prípad COVID-19, ktorý mal dopad na každého z nás a ovplyvnil všetky sféry, podnikanie nevynímajúc.
Zavedenie protiepidemických opatrení a dodržiavanie prísnych hygienických pravidiel možno považovať za efektívny boj proti pandémii. V snahe zabrániť šíreniu tejto nákazy to bolo podchytené už v jej začiatkoch, no neustály nárast prípadov ešte viac rozšíril škálu obmedzení. Jedným z nich bolo aj zatvorenie viacerých prevádzok a služieb, čím mnohé sféry podnikania pocítili obrovské straty, no napriek tomu, v porovnaní s predchádzajúcim rokom zaniklo menej živností. Aký dopad mal teda rok 2020 na podnikateľov?
Rok 2020 sprevádzal rad opatrení, ktoré pocítili aj živnostníci
Po vyhlásení pandémie nás čakalo masívne zatváranie prevádzok, pričom zakúpiť sa dal len tovar nevyhnutný pre základné životné potreby. Prevádzky s iným sortimentom tak nemali na výber a museli zatvárať. Počas Veľkej noci nastalo zase obmedzenie pohybu, ktoré malo znížiť mobilitu občanov.
Kým pred letom nastal rad postupných uvoľňovaní, príchod druhej vlny na seba nenechal dlho čakať. Počet prípadov dennodenne narastal, čo len potvrdzovalo, že druhá vlna bola oveľa intenzívnejšia a silnejšia ako tá prvá. Bolo potrebné opäť zaviesť ďalšie opatrenia, ktoré by boli účinné a spomalili rýchlosť šírenia nákazy. Mnohé prevádzky tak opäť pocítili výrazné straty a žiadali odškodnenie.
Po pilotnom testovaní v Bardejove a na Orave nasledovalo koncom októbra celoplošné testovanie a práve to upozornilo na nové ohniská nákazy. Platil niekoľkodenný zákaz vychádzania a pokiaľ ste sa zúčastnili testovania a mali negatívny výsledok, získali ste viac výnimiek oproti tým, ktorí ho neabsolvovali. Ako čísla potvrdených prípadov postupne narastali, začínala byť kritickejšia aj situácia v nemocniciach.
Pred Vianocami nás čakal opäť lockdown, i keď čiastočný, no šlo o tri týždne. Vytvorili sa bubliny a mnohé obchody prešli transformáciou a stali sa výdajňami tovaru. Akési svetielko nádeje prišlo s prvými zaočkovanými pacientmi, no vtedy sa nerátalo s tým, že prídu ďalšie oveľa nebezpečnejšie mutácie. Mnohé obmedzenia tak naďalej trvajú a viaceré prevádzky sú dlhodobo zavreté.
Aký dopad malo toto všetko na podnikanie?
Viaceré služby a sféry podnikania trpko pocítili zavádzanie jednotlivých obmedzení. Najviac sa to dotklo tých, ktorí museli zatvoriť svoje prevádzky a úplne pozastaviť svoj biznis. Výpadok tržieb či hluché obdobie boli nemilosrdným škrtom cez rozpočet pre mnohých podnikateľov. Až tak, že niektoré obchody a služby čelili ekonomickej kríze a museli zvažovať aj ich existenciu do budúcna.
Pre podnikateľa bolo ťažšie získať úver na bývanie či pôžičku, pretože banky posudzovali živnostníkov striktnejšie a najviac sa to dotklo gastro sektora. Podmienky a pravidlá sa však menili pomerne rýchlo a začalo sa pristupovať k jednotlivým živnostníkom individuálne.
Príchod finančnej injekcie
Pre mnohých živnostníkov boli dopady výrazné, no o zrušenie živnosti požiadalo o 26 % menej podnikateľov ako v roku 2019. Mnohí sa totiž obrátili na štátnu pomoc s cieľom získať odškodnenie za utŕžené straty. Takáto podpora zo strany vlády mohla zabrániť zrušeniu živnosti, no možno len odsunula nevyhnutné na budúci rok.
Pre niektorých podnikateľov takáto forma pomoci nemusela byť dostatočná, i keď sa neustále stupňovala, a tak hľadali aj iné možnosti, ako vyriešiť výpadok cash flow. Jedným z riešení mohla byť aj žiadosť o úver. Ten by predstavoval akýsi vstupný kapitál, ktorý by bol nápomocný pri opätovnom rozbehnutí biznisu. Okrem tých štandardných sú navyše v ponuke bankových subjektov aj úvery so štátnou zárukou s výhodnejšími úrokovými sadzbami.
Aj v súčasnosti platí zákaz otvorenia viacerých služieb a prevádzok. Spadáte aj vy do tohto zoznamu? Pokiaľ vám pomoc zo strany štátu nestačí, máte finančnú neistotu a rozmýšľate nad úverom, starostlivo to zvážte a dôkladne porovnávajte. Pomôcť vám v tom môžu finančné portály alebo porovnávače aktuálnych finančných produktov ako napr. Hyperfinancie.sk. Oplatí sa prečkať toto obdobie alebo žiadať o úver? Pred tým, než sa rozhodnete, akým smerom sa vydáte, zvážte všetky svoje možnosti.
Zdroj obrázka: ImageFlow / Shutterstock.com